Bilder Lisa Larson Ljusstake "Medaljong" Gustavsberg 1960-tal
Lisa Larson Ljusstake "Medaljong" Gustavsberg 1960-tal
Keramiker född: 1931 Härlunda socken, Småland
Ljusstake med plats för tre stycken ljus
Tillverkad i glaserat stengods
Märkt i godset: Gustavsberg Sweden
Höjd: 26 cm
Bredd: 23,5 cm
Konditionsrapport: Stearinrester i ljuskopparna, inga övriga anmärkningar
Lisa Larson Candlestick "Medallion" Gustavsberg 1960s
Ceramicist born: 1931 Härlunda parish, Småland
Candlestick with room for three candles
Made in glazed stoneware
Marked on the goods: Gustavsberg Sweden
Height: 26 cm
Width: 23.5 cm
Condition report: Candle residues in the candle cups, no other remarks