Bilder Ingvar Gustavsson Björnspjut Sameslöjd 1900-tal
Långträsk, Arvidsjaur
Tillverkad av björk, stål & graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad
Längd: 179 cm
Konditionsrapport: Mindre märken, torrsprickor & åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar.
Ingvar Gustavsson Bear Spear Sami handicraft 20th century
Långträsk, Arvidsjaur
Made of birch, steel & engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed
Length: 179 cm
Condition report: Minor marks, dry cracks & age-based wear, no other remarks.
Broissand, René, egen verkstad, golvlampa, brons, dekor av fåglar i träd, signerad och daterad 1996, h 154 cm
Värdering: 9 000 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Broissand, René, egen verkstad, takkrona brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1994, l 110 cm
Värdering: 9 000 SEK
Högsta bud:Bud: 8 000 SEK