Bilder Ingvar Gustavsson Björnspjut Sameslöjd 1900-tal

Ingvar Gustavsson Björnspjut Sameslöjd 1900-tal

4800 SEK

Värdering: 3 000 SEK

Långträsk, Arvidsjaur
Tillverkad av björk, stål & graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad

Längd: 179 cm

Konditionsrapport: Mindre märken, torrsprickor & åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar.

Ingvar Gustavsson Bear Spear Sami handicraft 20th century

Långträsk, Arvidsjaur
Made of birch, steel & engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed

Length: 179 cm

Condition report: Minor marks, dry cracks & age-based wear, no other remarks.

Broissand, René, egen verkstad, golvlampa, brons, dekor av fåglar i träd, signerad och daterad 1996, h 154 cm

Värdering: 9 000

Bud: 0 SEK

Broissand, René, egen verkstad, takkrona brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1994, l 110 cm

Värdering: 9 000

Bud: 8 000 SEK

Broissand, René, egen verkstad, vägglampett, brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1996, b 45 cm

Värdering: 2 200

Bud: 2 000 SEK

Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj samt fotpall, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i grått fårskinn, något slitage

Värdering: 7 000

Bud: 7 000 SEK